ads
0
No products in the cart.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری

دسته بندی :مقالات 6 مهر 1401 omid 2163

کابل فیبر نوری چیست؟

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری که در واقع نوع پیشرفته ای از کابل های شبکه است، این است که دارای عملکرد قابل توجهی از لحاظ پهنای باند و سرعت انتقال داده نسبت به نسخه های رسانای فلزی قبلی می باشد.

فیبرهای نوری اطلاعات را از طریق پالس های نوری انتقال می دهند. نور توسط یک لیزر یا منبع LED ایجاد می شود. رشته های اصلی از ترکیبی از شیشه (Silica) یا پلاستیک ساخته شده اند. این مواد علاوه بر عملکرد قابل توجه، دارای انعطاف پذیری بالا، وزن کمتر و مقاومت بهتری می باشند. سیگنال ورودی از فرستنده دریافت می شود و در امتداد هسته فیبر، به پالس های نوری تبدیل می شوند.

الیاف توسط یک لایه پوششی اضافی احاطه شده اند که دارای ضریب شکست متفاوتی از رشته های هسته هستند.این اختلافات بین روکش و الیاف باعث می شود که پالس های نوری هنگام حرکت در طول کابل ، در زاویه های خاصی خم شوند.

خواص بازتابنده نور ، پالس های نور را در قسمت های شفاف کابل فیبر محدود می کند. پالس های نوری به صورت یک الگوی زیگزاگ در طول کابل فیبر نوری حرکت می کنند. در مورد کابل های طولانی ، به منظور حفظ استحکام سیگنال، سیگنال ها در طول حرکت در چندین نقطه به سیگنال های الکتریکی تبدیل شده و مجدداً به پالس های نوری تغییر می کنند.

سیگنال های نوری بیشتر از 70 درصد سرعت نور را طی می کنند و پس از رسیدن به مقصد، توسط تجهیزات مخصوص به خود به داده تبدیل شده و انتقال می یابند.

مشاهده‌ی مشخصات و قیمت تجهیزات پسیو

جنس کابل های فیبر نوری چیست ؟

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری

همانطور که گفته شد ، کابلهای فیبر نوری از مواد و اجزای بی شماری ساخته می شوند. اما رشته های اصلی آنها معمولاً از ترکیبی از شیشه (Silica) / پلاستیک ساخته می شوند. کابل های فیبر نوری پلاستیکی به دلیل انعطاف پذیری، وزن سبک تر و راحتی استفاده از آن اقتصادی تر هستند. اما لازم به ذکر است این کابل ها برای زیرساخت هایی که سرعت انتقال داده کم برای آن ها قابل قبول است بیشتر استفاده می شوند.

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری چیست؟

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری عبارتند از:

1ـ پهنای باند – انتقال داده:

کابل های مسی نسبت به کابل های فیبر نوری پهنای باند کمتری را ارسال می کنند. کابل های مسی در ابتدا برای انتقال سیگنال های صوتی ساخته شده بود ، که البته به پهنای باند کمتری نسبت به برنامه های کنونی داشتند.

2ـ سرعت:

استفاده از پالس های نوری به عنوان منبع اصلی انتقال اطلاعات در کابل های فیبر نوری در مقایسه با سایر حالت های انتقال داده ، سرعت بسیار بالایی را ارائه می نمایند. به طور کلی فیبرهای نوری دارای سرعت عملکرد بالاتری نسبت به فایل های مسی نظیر Cat6 و Cat5 هستند.

3ـ فاصله:

در جریان های سریع کابل های فیبر نوری همچنین به دلیل کم بودن میزان افت سیگنال می توانند سیگنال های خود را در مسافت های بسیار طولانی تر از کابل کشی سنتی حمل کنند. کابل های مسی معمولاً از نظر فاصله انتقال ، دارای محدودیت 328 فوت هستند.اما در مقابل ، فیبرهای نوری با توجه به جنس کابل، می تواند سیگنالی را در طول صدها کیلومتر حمل کند.

4ـ تداخل:

کابل های فیبر نوری نسبت به کابل های مسی نسبت به تداخل الکترونیکی مقاومت بهتری دارند. این توانایی سبب افزایش سرعت انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی خواهد شد.

5ـ ایمنی و قابلیت اطمینان:

تفاوت دیگری که بین فیبر نوری و کابل مسی وجود دارد این است که کابل های شیشه ای بسیار نازک تر ، سبک تر و در عین حال محکم تر هستند و باعث می شود آنها در مقابل نیروهای کششی مقاومت بیشتری داشته باشند. در نتیجه نسبت به کابل های مسی مقاومت بیشتری داشته باشند.

کابل های فیبر نوری بر خلاف کابل های مسی تحت تأثیر آب و هوا ، رطوبت یا دما قرار نمی گیرند. از طرفی دیگر نیز هنگام که در معرض خطر قرار می گیرند سبب آتش سوزی نمی شوند.

هر آنچه باید در رابطه با کابل های فیبر نوری بدانید

انواع کابل فیبر نوری :

کابل های فیبر نوری در دو نوع عرضه می گردند که شامل:

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری

1ـ Single mode:

این کابل ها به گونه ای طراحی شده اند که نور را به طور مستقیم در طول کابل حمل می کنند. آنها یک رشته از الیاف شیشه ای هستند که قطر آن ها 8.5-10 میکرون است. از آنجایی که تنها یک حالت انتقال دارد، آن را 1310 یا 1550 نانومتر پخش می کند.

در مقایسه با کابل های Multimode، کابلهای Single mode پهنای باند بالاتری دارند ، اما به یک منبع نوری با عرض طیفی باریک نیازمندند. این کابل ها از سرعت بیشتری برخوردار می باشند و از طرفی مسافت  50 برابر بیشتر از سایر کابل ها را طی می نماید. هسته داخلی کابل های Single mode از Multimode کوچکتر می باشد.

Single mode ها بخش مهمی از پهنای باند شبکه را تشکیل می دهند. در واقع این کابل ها برای انتقال دیتا برای مسافت های طولانی طراحی شده است و برای کابل شبکه های تلویزیونی و دانشگاه ها مناسب می باشد.

Multimode patch cords:

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری

فیبرهای نوری Multimode دارای قطر بزرگتر ، به طور معمول 50-100 میکرون می باشد. در فواصل متوسط​​، الیاف Multimode پهنای باند بالاتری را با سرعت بالا ارائه می دهند. امواج نور در مسیرها یا حالت های مختلف پراکنده می شوند، زیرا در هسته کابل به طور معمول 850 یا 1300nm حرکت می کنند.

کابل های چند حالته به عنوان فیبر “خانگی” در نظر گرفته می شوند زیرا برای شبکه محلی استفاده می شوند ، به عنوان نمونه می توان از آنها در FTTH استفاده کرد. Multimode می تواند به 100Gbps اترنت برسد.

نمونه فیبرهای Multimode شامل OM1 ، OM2 ، OM3 ، OM4 و OM5 می باشند.

راهنمای انتخاب درست پچ کورد فیبر نوری

سرعت انتقال کابل های فیبر نوری :

سرعت انتقال داده توسط کابل های فیبر نوری به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها “حالت” کابل است. همانطور که در قسمت قبل گفته شد الیاف نوری به صورت Single mode یا Multimode وجود دارند که دارای سرعت انتقال مختلفی نسبت به یکدیگر هستند. اما در هر حالت کابل های نوری دارای سرعت انتقال اطلاعات بیشتری نسبت به سایر کابل ها هستند. تحقیقات در مورد تولید انواع جدید فیبر نوری که از حد معمول فعلی پهنای باند و سرعت انتقال بیشتری داشته باشد، به طور مداوم در حال انجام است.

کابلهای فیبر نوری برای چه مواردی استفاده می شود؟

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری سبب شده تا در اینترنت، تلفن و تلویزیون مصرف شوند. البته امروزه در سایر قسمت ها نیز از این کابل ها استفاده می شوند برای مثال استفاده از کابل نوری برای درخت کریسمس امروزه امری نادر نیست. به دلیل اشغال فضای کمتر و سرعت انتقال بیشتر امروزه در ماشین های پیشرفته از کابل های فیبر نوری استفاده می شود. می توان گفت امروزه در بیشتر موارد این کابلها جانشین کابل های مسی قبلی شده اند.

omid

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضویت در کانال تلگرام

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

  • اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.
  • اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.
  • در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.
  • در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: